Zdravá zelenina na zahradě

Jakou zdravou zeleninu si letos máme na zahradě vypěstovat?

Období sázení je opět tady. Někdo sází později, jiní dříve, ale vždy takovému sázení předchází úprava terénu. Než se rozhodnete do záhonu zasít semínka zeleniny, pořádně ho prohrabejte a vytáhněte z něj plevel či jiné nečistoty, které by mohly narušit bezproblémový růst úrody. V obchodech se zahradnickými potřebami nebo v květinářstvích najdete celou řadu semínek zeleniny, které si můžete vysázet. Otázkou je, jakou zeleninu chcete vysázet letos.

Každý rok lidé sází jiné druhy zeleniny. Většinou se rozhodují na základě toho, jakou zeleninu nejčastěji používají a jaká jim chutná. K těm nejčastěji pěstovaným druhům zeleniny paří hlavně brambory, mrkev, cibule a česnek.

Letos se rozhodněte pro takové druhy zeleniny, které prospívají našemu zdraví. Jistě, každá zelenina je zdravá, ale některé druhy jsou zkrátka zdravější než jiné.

Česnek

Zelenina, která stojí za vysázení, je rozhodně česnek. Česnek je kamarád do nepohody a velký bojovník proti nachlazení. Jedná se o přírodní antibiotikum, které pomáhá nejen v boji proti nachlazení, ale i v boji proti vážnějším chorobám, k nimž se řadí například rakovina.

Česnek se pěstuje naprosto snadno – stačí si vzít stroužky česneky a zasadit je do země. Sázení není nijak náročné a takřka vždy se česnek uchytí. U česneku je skvělé, že vydrží i během zimy až do dalšího jara či léta.

Paprika, respektive červená paprika

Do kategorie té nejzdravější zeleniny se řadí i papriky. Jejich sázení je trochu náročnější, ale určitě to stojí za to. Paprika je obrovským zdrojem vitaminů, doporučuje se jíst hlavně červená paprika, která v sobě nese vitaminy A, B, C a E. Červenou papriku nekonzumujte večer před spaním, protože v té době už nestihnete spálit cukr, který je v červené paprice obsažen. Je povolena spíše přes den, večer už konzumujte jen zelenou papriku.