Proč je dobrý spánek tolik důležitý?

Proč je dobrý spánek tolik důležitý?

Brzké vstávání do práce, stres, koukání do telefonu v posteli či pozdní svačinky. To vše má vliv na váš spánek a jeho kvalitu. Dobrý spánek je přitom stěžejní pro váš denní výkon, náladu i to, jak budete produktivní. Pokud nemůžete spát, spíte málo, nebo se cítíte hned po probuzení rozlámání, měli byste to určitě začít řešit.

Kvalitní spaní nás může ochránit od psychických i fyzických nemocí a zlepšit naše denní fungování a náladu. Od spánku se zkrátka odvíjí vše.

Spaním ke zdraví

Kvalita spánku má zásadní vliv na různá zdravotní rizika spojená například se srdečním onemocnění, mozkovými příhodami nebo s depresí. Pokud dobře a dostatečně dlouho spíte, je prokázáno, že se vám mnohonásobně zlepšuje vaše imunita i to, jak rychle dokážete s případným nachlazením bojovat. U těch, kteří spí méně než 7 hodin, je riziko nakažení běžnou chřipkou dokonce třikrát vyšší.

Přečtěte si také: OBLIČEJOVÁ JÓGA JAKO OBRANA PROTI VRÁSKÁM

Myslete na své okolí

Určitě víte, že když se dobře vyspíte, jste poté i na své okolí příjemnější. Pokud si tělo přes noc dostatečně odpočine a zregeneruje se, zvládá pak lépe některé sociální interakce či stresové situace. Budete tak rychleji a pohotověji reagovat a rozhodně se vám zlepší nálada.

Spánková hygiena

Dosáhnout kvalitního spánku přitom není taková věda. Stačí dodržovat pár základních pravidel, která nenarušují jednotlivé spánkové fáze a dovedou vás až do té nejhlubší.

Přečtěte si také: SPRÁVNÁ MATRACE VÁM ZLEPŠÍ SPÁNEK I CELÝ ŽIVOT

Prvním důležitým bodem je čas. Možná si myslíte, že když jeden den naspíte jen 4 hodiny, tak to hned příště doženete. Pravda je taková, že tělo se se spánkovým dluhem vyrovnává mnohem delší dobu, než si myslíte. Představte si, že nedojde k pravidelné noční regeneraci, a tak tělo spíš ještě víc zatěžujete. Nic jako „dospání“ tedy není v krátkém čase možné.

Před spánkem také nekoukejte do telefonu. Modré světlo, které z něj září, totiž ovlivňuje váš biorytmus.

Také se snažte krátce před odchodem ke spánku nejíst. Tělo se poté totiž zabývá trávením daného pokrmu a tolik si neodpočine.