Pěstování narcisu

Druhy narcisu a jak ho pěstovat

V přírodě to hraje všemi barvami. Jestli se v blízké době vydáte na procházku do přírody, rozhodně vás nadchnou barvy, které se jen tak někde nevidí. Kousek této barevnosti si přineste i domů, vždyť oživení a pestrost vám vždy vykouzlí úsměv na tváři. Do skupiny barevných květin se řadí zejména narcisy, které nyní seženete snad v každém květinářství, a to jak v řezané podobě, tak v květináči.

Pokud narcisy toužíte mít na své zahradě a chcete, aby vám oživily mdlé záhony, nepropásněte nejvhodnější čas výsadby. Než si prozradíme, kdy nejvhodnější čas výsadby je, nejdříve se s narcisem seznamme.

Narcis a kolik jich na světě vlastně je

Narcis je nejen krásná květina, ale i označení pro člověka, který se dívá jen sám na sebe, který je egoistický a myslí si, že je ten nejkrásnější. My si ale budeme povídat o květině, které je na světě více jak dvě stě druhů. V České republice se nám rozmnožily hlavně dva druhy, a to narcis žlutý a narcis bílý. Narcis žlutý je specifický svou pestře žlutou barvou. Žluté je jak okvětí, tak i samotný květ (někdy se stává, že květ uvnitř okvětí je naoranžovělý). Co se týče narcisu bílého, ten je o trochu jiný. Jeho okvětní lístky jsou světlejší, ne zcela bílé, ale spíše nažloutlé. Vnitřní květ je buď žlutý, nebo opět trochu naoranžovělý.

Kdy je nejvhodnější doba výsadby?

Nejvhodnější dobou výsadby je podzim, ale ani jaro není špatný čas. Během podzimu se do země zpravidla sází jenom cibulky samotného narcisu a celou zimu mají na to, aby dobře zakořenily. Jestliže sázíte narcisy na jaro, sázíte už většinou rozkvetlé cibulky, tedy už vykvetený narcis.

Kde by se neměl narcis sázet?

Nevhodným místem pro sázení je stinné místo. Narcisy jsou rádi na sluníčku. Vhodný pro ně není záhon, kde dřív sídlily tulipány, nepatří ani tam, kde dříve byla zelenina, jako třeba brambory, rajčata nebo česnek.