jak začít běhat

Jak začít běhat?

Běh je skvělý nejen ze zdravotního hlediska, ale i z psychického. Vyčistíte si hlavu, naučíte se správně dýchat a nakonec se vám do těla vyplaví endorfiny. Možná už jste běhání zkoušeli vícekrát, ale vždy jste taky rychle skončili. My vám dnes ukážeme, jak správně začít běhat, abyste u tohoto sportu zůstali co nejdéle.

Umíte správně běžet?

Prvním důležitým bodem je to, zda vlastně umíte běžet tak, abyste nezatěžovali klouby a neničili si je. Při nesprávné technice můžete velmi brzy „doběhnout“ na to, že vás začnou bolet kolena nebo kotníky a běhání pro vás bude téměř nemožné. Každý má samozřejmě jiný styl a jiné predispozice, přes to dodržujte alespoň následující:

Držte hlavu vzpříma, uvolněte ramena, nehrbte se a nenaklánějte dopředu. Měli byste zkrátka běžet vzpřímeně a narovnaně, a pomáhejte si rukama. Důležitý je také správný došlap, ten by měl být na středu a rozhodně ne na patu, jak je nám to občas prezentováno.

Přečtěte si také: Avokádo přináší revoluci v jednorázových příborech.

Běhejte pomalu

Když říkáme pomalu, myslíme opravdu tak, že máte spíše pocit, že rychle jdete. U prvního běhu rozhodně nejde o dobyté kilometry, ale o to, jak dlouho dokážete námahu vykonávat. Začněte běhat s tím, že si dáte cíl 20 minut. Po tuto dobu se snažte pouze běžet, sice pomalu, ale stále běžet. Najděte si takové tempo, při kterém ještě stále ovládáte svůj dech a teoreticky byste dokázali mluvit.

Přečtěte si také: Návyky, které snižují riziko demence

Dýchejte

A právě o dýchání to celé je. Musíte dýchat pravidelně a zhluboka. Nejde jen o vaše nohy, ale i plíce by měly najít svůj rytmus. Běhat byste měli tak, abyste u toho zvládali mluvit a nějakým způsobem korigovat své dýchání.