Zapáchá vám z úst? Možná trpíte infekcí

I když provádíme ústní hygienu sebevíc důkladně, přesto v našich ústech může zůstat nepříjemný pach, kterému nedokáže zabránit ani ústní voda, která má většinou zázračnou moc. Zápach z úst je mnohdy způsoben infekcí nebo jinou chorobou, která napadá naše tělo. Pokud tedy zápach z úst zůstává, i když si důkladně vyčistíte ústa, i když použijete ústní vodu či kupu žvýkaček, je třeba vyhledat odbornou pomoc. Je třeba navštívit svého praktického lékaře, který mnohdy právě na základě zápachu z úst zjistí, jaká nemoc vás sužuje.

Zápach z úst je zcela běžný po ránu, kdy se po dlouhém sedmihodinovém či osmihodinovém spánku vzbudíme. S tímto pachem však bojuje zubní pasta, ústní voda a mezizubní nit, která z úst dostane všechny bakterie způsobující zápach. Ústní hygiena nám může pomoct i v případě, že jsme pozřeli nějaké silně aromatické jídlo nebo cizí koření, které se vyznačuje především svou vůní. S pomocí ústní vody zničíme bakterie, s pomocí mezizubní nitě odstraníme zbytky potravin, které mohou zápach způsobovat.

Pokud však ústní hygiena nepomáhá, je důvod zápachu někde jinde. Otázkou je, kde.

Možná trpíte infekcí

Jak jsme zmínili, možná je příčinou vážná nemoc nebo infekce. Raději vždy navštivte lékaře, který vám zjistí, co je příčinou nepříjemného zápachu, který je společensky nepřijatelný. Nejčastější příčinou bývá infekce, která postihuje dutiny ústní či horní a dolní cesty dýchací. Velice často se jedná o záněty dásní nebo o hnisavou angínu, která způsobuje nepříjemný zápach.

Může to být i refluxní choroba

Za zápach však může i refluxní choroba, která spočívá v tom, že se žaludeční šťáva vrací do jícnu. To je samozřejmě doprovázeno šíleným zápachem, který se dostává do úst. Zápach se v tomto případě objevuje vždy, když déle ležíte ve vodorovné poloze.

Mohou vám selhávat játra a ledviny

Zápach z úst však může znamenat i něco mnohem vážnějšího. Může být signálem toho, že selhávají jádra či ledviny. Mnohdy poukazuje na žaludeční vřed, jehož prasknutí může být smrtelné.