Mandarinky snižují cholesterol

Věděli jste, že mandarinky snižují cholesterol?

Ovoce by mělo být součástí našeho běžného jídelníčku. Přece jenom den co den potřebujeme do těla dostat jistou míru vitaminů, aby byl náš imunitní systém pevný a aby se dokázal bránit různým nepříjemným virům a bakteriím, které na nás číhají na každém rohu. Nejčastěji jíme banány a samozřejmě i jablíčka, ale zhruba od listopadu jsou naším nejoblíbenějším ovoce mandarinky. Málokdo však ví, jak moc nám prosperují a jak moc jsou pro naše zdraví prospěšné.

Mandarinky nemusíme nijak představovat. Jsou to menší pomeranče, které se dají snadno oloupat. Je výrazně oranžová, sladká a hlavně hodně šťavnatá. Většinou bývá bez pecek, pokud narazíte na dobrou odrůdu.

Známí byly už ve středověku, kdy mandarinky konzumovali jenom osoby vysoce postavené, kterým se přezdívalo mandaríni. Právě odtud se vzal i název „mandarinka“. Mnoho lidí však taky tvrdí, že se pojmenování odvádí od ostrova, na němž byly mandarinky poprvé vypěstovány – od ostrova Mauricius, kterému domorodci říkali Mandara.

Co v sobě mandarinky nesou?

Mandarinky jsou skutečně velice bohaté na vitamin C. Kromě toho jsou plné antioxidantů, tudíž výrazně posilují imunitní systém. Kromě toho najdeme v mandarinkách i vitamin A a B, řadu minerálních látek, z nichž nejznámější je asi draslík, hořčík nebo fosfor.

Jak mandarinky působí na naše zdraví?

Jak již bylo zmíněno, mandarinky výrazně posilují náš imunitní systém. Kromě toho pomáhají předcházet škodám, které vznikly kvůli volným radikálům, tudíž jsou jinými slovy ochranou proti rakovině. Díky velkému množství rozpustné vlákniny nám taky výrazně snižuje špatný cholesterol v krvi či úspěšně bojují s infekcí.

Kromě toho jsou mandarinky všeobecně známé jako ovoce, které nám rychle a efektivně snižuje krevní tlak.

Mandarinky se taky velice hojně využívají v kosmetickém průmyslu, což není až tak známé.