Draslík

Podporuje funkci srdce, svalů a nervů. Draslík. Ve kterých potravinách ho najdete?

Draslík je jednou ze základních látek, bez kterých by lidské tělo nedokázalo správně fungovat. Ovlivňuje totiž především správnou funkci srdce, svalů a nervů. Zároveň je třetím nejhodnotněji zastoupeným minerálem v těle. 

Společně s ledvinami odstraňuje draslík pomocí moči přebytečný sodík z těla. Zároveň pomáhá uvolňovat krevní stěny, což příznivě působí na krevní tlak. Dostatečné množství draslíku v těle je proto zásadní pro celkové zdraví krevního oběhu a srdce. Nezbytný je také pro sportovce, jelikož hraje důležitou roli v ohýbání a stahování svalů nebo při správné funkci nervové soustavy.

Nedostatek draslíku se nejčastěji projevuje bolestmi hlavy, celkovou slabostí, ospalostí, svalovými křečemi či nepravidelným srdečním rytmem. Naopak nadbytek draslíku o sobě dává vědět v podobě brnění končetin, pocitů slabosti a někdy i zvracením a průjmy.

V jakých potravinách draslík najdete?

Vysoké množství draslíku obsahují potraviny, jako jsou banány, pomeranče, meloun, meruňky, medovice, grapefruity, sušené ovoce, vařená brokolice, brambory, houby, hrách, okurky, vařený špenát, dýně, jogurty, mléko, tuňák, ořechy, maso, čočka, rýže, pstruh, treska a mnoho dalších.