Otužování

Že není otužování pro každého? My vám dokážeme, že je

Možná jste už o tom také slyšeli, že velkým benefitem otužování je dobrá nálada, kterou způsobuje rychlé vyplavování endorfinů. Díky tomu budete mít chuť do ledové vody skočit zase znovu, přestože tomu nyní jen sotva věříte. Otužování je však prospěšné také pro náš organismus ze zdravotního hlediska. Posiluje totiž kardiovaskulární a nervový systém a hormonálnímu systému napomáhá k udržení jeho rovnováhy. Pokud se tedy otužujete pravidelně, velmi brzy na sobě pocítíte pozitivní účinky.

Jak s otužováním začít?

Hlavní zásadou každého začínajícího otužilce je nebát se začít a do otužování se pustit hned teď. Zdravý organismus vstup do ledové vody zvládne i nyní, uprostřed zimy. Často je tak tím jediným, co nás skutečně brzdí, pouze naše hlava.

Pokud přesto chcete náhlý šok z ledové vody snížit na minimum, začněte s otužováním už v srpnu či září a vydržte až do zimních měsíců. Určitě vám před samotným ponorem pomůže sprchování studenou vodou. Obrátit se můžete také na někoho, kdo má s otužováním už nějaké zkušenosti. V prvé řadě ale za každých okolností myslete na své zdraví a bezpečnost.

Otužování je pro každého

Vstup do vody musí být pozvolný, stejně tak jako výstup z ní. Zapomínat byste určitě neměli také na teplé místo, kam se po otužování můžete jít rychle zahřát. Otužovat se může opravdu kdokoliv, včetně malých dětí, což potvrzuje také David Vencl, český rekordman v otužování. Přestože je otužování bezpečná a zdravá věc, doporučuje před zahájením otužování navštívit lékaře v případě, že jste na pochybách nebo se necítíte stoprocentně zdraví. Platí to zejména pro lidi, kteří mají zdravotní problémy se srdcem či krevním tlakem.