Omezení rychlosti

Nižší rychlost, méně dopravních nehod. Jižní Morava zavádí zóny s omezenou rychlostí

Jihomoravský kraj se nechal inspirovat evropskými zeměmi. Pro zvýšení bezpečnosti tam začaly přibývat zóny s maximální rychlostí do 30 km za hodinu. Úseky s rychlostí do třicet kilometrů se začínají objevovat po celém Brně.

Místa, kde jsou cedule s omezenou rychlostí umisťovány, jsou především oblasti s úzkým průjezdem, vysokým počtem přechodů pro chodce nebo větším množstvím parkujících aut. Nejedná se tedy o radikální změnu rychlosti, jako o sjednocení pravidel.

Cílem je co nejvýše zvýšit počet zón s 30 km rychlostí v nákupních a residenčních oblastech. Omezená rychlost by se měla postupně objevit také u škol, nemocnic a úřadů.

Nižší rychlost, méně srážek s chodci

Od zavedení rychlostních změn se očekává snížení počtu nehod s těžkým zraněním přibližně o 70 procent a snížení počtu smrtelných nehod až o 90 procent. To potvrzuje také sám mluvčí BESIP, který dodává, že snížená rychlost je pro následky zranění zcela zásadní.

Statistiky hovoří jasně

V letech 2011 až 2019 zemřelo při dopravních nehodách v českých obcích 1 702 lidí. To je třetina všech obětí, usmrcených v silničním provozu. V obcích Jihomoravského kraje je přitom dlouhodobý průměr rychlosti 57 km za hodinu. Téměř šest procent řidičů pak povolenou rychlost v obcích překročí o více než 10 kilometrů.