Jakým druhům ryb se vyhýbat?

Jakým druhům ryb se máme raději vyhýbat?

V poslední době se všude apeluje na to, ať jíme zdravěji. Přece jenom nás všude lákají různá rychlá občerstvení, nabízejí nám hamburgery a hranolky, které nejsou zrovna pro tělo prospěšné, pokud je konzumujeme často. Měli bychom tedy dbát na to, co jíme. Do svého jídelníčku bychom měli zařadit hlavně luštěniny a ryby, které jsou pro naše zdraví prospěšné a potřebné. Ovšem je nutné zmínit i fakt, že ne všechny ryby jsou pro tělo dobré. Existují druhy ryb, kterým bychom se raději měli vyhnout, protože by našemu zdraví mohli ublížit.

Asi tomu nevěříte, protože vám bylo do hlavy od dětství vštěpováno to, že bychom ryby měli jíst, protože jsou zdravé, a to všechny druhy. Jenže k těm skutečně zdravým rybám se řadí hlavně losos, tuňák a sledi. Jsou i ryby, které nám bohužel mohou ublížit. Mohou nám ublížit konkrétně tak, že obsahují velké množství rtuti, které není vhodné pro rizikové skupiny.

Rtuť se bohužel z lidského těla vylučuje i několik dlouhých týdnů, problémy s ní mají hlavně ženy, které se pokoušejí otěhotnět nebo jsou už těhotné.

Velké množství rtuti obsahuje například mečoun, štíhlice nebo žralok. Pojďme si říct další druhy ryb, které bychom do jídelníčku raději přidávat neměli.

• Telápie

I když jsou telápie neuvěřitelně populární, nekonzumujte je. Tyto ryby nás lákají hlavně svou nízkou cenou, bohužel právě tyto levné ryby jsou často krmené potravou plnou chemikálií. Mohou nám zvýšit hladinu inzulinu v krvi, tudíž nám mohou přivodit či zvýšit možnost srdečního onemocnění, mohou nám přivodit astma nebo z nich můžeme dostat zánět.

• Platýs

Platýsy jsou ryby, které mají sice velké množství bílkovin, ale na druhou stranu mají velice malou výživovou hodnotu. Místo nich si raději vyberte nějaké zdravější ryby, které jsou pro zdraví prospěšnější. Jak jsme již zmiňovali, mezi zdraví prospěšné ryby patří tuňák či losos.