efektivní plánování

Efektivní plánování

Začátek nového roku je pro mnohé z nás i začátkem pro nové výzvy. Leckdo si vytvoří seznam novoročních předsevzetí, které ale ne vždy zvládne dodržet. Klíčem přitom může být pouze správný plán. Jak na efektivní plánování, abyste z letošního roku vytěžili maximum?

Naplánujte si den, měsíc i rok

Každý má svůj systém plánování, který mu vyhovuje. Je ale dokázané, že když si člověk vytvoří jednoduché úkoly, které zvládá během dne plnit, více ho to motivuje. Nezapisujte si jen velké cíle, které chcete během roku zvládnout, ale i malé výzvy, které chcete přes den překonat. Příkladem může být čtení. Místo toho, abyste si vytyčily roční číslo, které chcete přečíst, stanovte si čas, který chcete knihám týdně nebo denně věnovat.

Plánování vám ušetří čas

Zkuste si vždy večer alespoň přibližně rozvrhnout, co všechno následující den chcete udělat. Stanovte si, co je podstatné a co spíše okrajové. Uvidíte, že vám to další den ušetří čas a tápání po tom, co jste to vlastně chtěli.

Přečtěte si také: Naučte se zvolnit.

I volný čas je plán

Neplánujte si pouze úkoly a práci, vždyť součástí vaší produktivity je i odpočinek a čas pro dobití energie. Pokuste si denně vytvořit alespoň 40 % času, který věnujete pouze sobě a tomu, co vás baví a naplňuje. Na první pohled se to zdá být těžké, ale když si tento čas opravdu zapíšete a vyhradíte pro sebe v diáři, uvidíte, že vám další úkoly půjdou mnohem lépe a vyhnete se brzkému vyhoření.