Thajsko

Thajsko od dubna mění podmínky pro turisty

Od dubna budou všichni turisté platit po příjezdu do Thajska takzvanou příjezdovou daň. Její výše bude 300 bahtů, což v přepočtu dělá necelých 200 korun. Vybrané finanční příspěvky chce země využít na zdravotní výdaje nebo údržbu a rozvoj turistických lokalit.

Navržená daň je zahrnuta ve vládním plánu na udržitelný cestovní ruch. „Část poplatku půjde na pokrytí potřeb turistů a jejich péči“, uvedl samotný šéf thajského turistického úřadu. Zároveň doplnil, že už zažili také situace, kdy pojištění nepokrylo vše, co turisté v zemi potřebovali. Vnímají to proto jako břemeno, aby se o návštěvníky dokázali postarat.

Zbylé vybrané poplatky by se měly využít na údržbu a vylepšení různých turistických lokalit a atrakcí v Thajsku.

Nejedná se o žádnou novinku

Turistické nebo také příjezdové daně nejsou ničím novým, požaduje je již řada destinací po celém světě. Výše daně závisí na počtu strávených nocí a jedná se o relativně nízké částky. Výjimkou je příjezdová daň v Bhútánu, kde turisté zaplatí mimo hlavní sezonu 250 dolarů na osobu za den, což je přes pět tisíc korun. Země se tímto způsobem snaží bojovat proti davovému turismu. Vysoká částka totiž spoustu lidí od návštěvy odradí.