Přítomnost koček léčí

Přítomnost koček prospívá našemu zdraví. Dokáže snížit stres i bolest a chrání naše srdce

Kočky dokážou neuvěřitelné věci. Nejen, že jsou oblíbenými domácími mazlíčky, ale podle provedených studií dokonce prospívají našemu zdraví. Dokážou totiž zbavit člověka napětí i bolesti.

Pokud hladíme kočku pouhých 10 minut denně, jsme uvolněnější a cítíme se šťastnější. Vědci z washingtonské univerzity provedli výzkum na tamních studentech, kteří zrovna procházeli stresovým obdobím. Zjistili, že vystresovaní studenti mají po kontaktu se zvířetem výrazně nižší hodnoty stresového hormonu zvaný kortizol. Mozek naopak ve zvýšené míře vyplavoval hormony štěstí, jako jsou serotonin a oxytocin, díky kterým se cítíme klidnější. Pokud kočka přede, působí tento efekt ještě silněji.

Úleva od bolesti

Kočky dokážou svými citlivými radary vycítit, když na tom nejsme zdravotně zrovna nejlépe. Pokud ležíme nemocní v posteli, často to netrvá ani pár minut a už vedle sebe máme kočku, která si k nám přilehne. Díky její přítomnosti vyplavujeme endorfiny, které kromě hladiny stresu zmírňují také vnímání bolesti a fyzické nepohody.

Zdravé srdce

Pouhá přítomnost kočky ve stresových situacích stačí k tomu, aby prokazatelně snížila náš krevní tlak, dokazuje další studie provedená v americkém Buffalu. Účastníci provedeného výzkumu řešili těžké úlohy z matematiky. Když byli v místnosti sami, jejich krevní tlak se výrazně zvýšil. V přítomnosti kočky však zůstal na běžné úrovni. Žít s kočkou v jedné domácnosti tak jednoznačně snižuje krevní tlak a chrání tím naše srdce před onemocněním. 

Kočičí předení umí zázraky

Kočky jsou skutečnými léčiteli. Jejich předení dokonce stimuluje růst našich kostí a svalů. Mňoukání vytváří neviditelné infrazvukové vlny, které jsou člověkem vnímány jako vibrace prospěšné pro jeho zdraví. Kočičí vibrace pomáhají při poruchách prokrvení nebo uvolňují hlen při onemocnění dýchacích cest.