plavání

Plavání jako univerzální lék na všechno

Sport by měl být důležitou složkou vašeho života, zlepšuje totiž fyzickou kondici, odolnost a imunitu. Je ale také nutné vybrat si sport, který bude nejlepší pro vás. Ti, kteří mají citlivé klouby, by si mohli při špatném výběru spíše uškodit. Plavání je univerzálním pohybem, který vám pomůže i na bolavé klouby.

Ne každý sport vede ke zdraví

Klouby jsou velmi citlivou částí našeho těla a škodí jim výkyvy teplot, nadměrná váha, časté používání nebo úrazy. Některé sporty, jako například běh, by jim mohly ještě přitížit, co často vede ke stálým a trvalým problémům. Když je naopak budete správně cvičit a posilovat, zlepší se vám jejich odolnost, a tím i kvalita vašeho života.

Přečtěte si také: Oversized všechno, aneb nebojte se větších velikostí.

Plavání je jedním z nejprospěšnějších sportů, nadlehčuje totiž vaše tělo, takže tolik nezatěžujete kloubní aparát, ale přes to vydáváte energii a posilujete svaly.

Záleží jen na vás, který sport se vám zalíbí ve vodě nejvíce. Od klasického plavání totiž snadno přejdete ke cvikům nebo józe ve vodě.

Pozor na správné plavání

Aby bylo cvičení co nejvíce užitečné, je důležité, abyste správně plavali. V opačném případě zbytečně namůžete páteř. Alespoň na první hodiny se vyplatí investice do plaveckého trenéra či instruktora, který vám dá zpětnou vazbu a poradí, co dělat jinak a lépe. Pokud například plavete stále s hlavou nad vodou, velmi tím zatěžujete krční páteř, která vám to dá následně určitě vědět.

Plavání rozhodně alespoň na začátku není o rychlost, ale o splynutí s vodou. Nejen, že si tedy pořádně zacvičíte a protáhnete tělo, ale uvolníte také hlavu. Ve vodě vás neruší okolní jevy, nemáte u sebe telefon a většinou ani hudbu, takže opravdu vypnete a pročistíte se jak na těle, tak na mysli.