Je kolagen jen nafouknutá bublina nebo má své opodstatnění?

Ze všech stran: z televize, sociálních sítí, z časopisů i z úst kamarádky se na nás valí boom jménem kolagen. Ten se tváří se jako zázrak, který navrátí naši pleti pružnost, nehtům a vlasům pevnost, zpevní kosti a posílí svaly. Je to ale opravdu účinné, nebo se při pití kolagenových drinků (či pojídání tablet) jen těšíme z placebo efektu?

K čemu je vlastně dobrý

Kolagen je tělu přirozená látka, která se v těle do určitého věku sama tvoří. Proto mají děti jemnou, „šťavnatou“ a zároveň pružnou pokožku. Tu ale postupem života ztrácí, právě kvůli úbytku kolagenu. A nejen ji, nedostatek kolagenu se projevuje i povislou či popraskanou kůží, vráskami, suchými vlasy nebo lámavými nehty. Je tedy velmi důležitý pro správnou funkci buněk celého těla, bohužel stravou jej doplníme pouze částečně. A v této chvíli nastupují výživové doplňky.

Doplnit je třeba aminokyseliny, nikoliv přímo kolagen

Většina doplňků stravy, které doplnění kolagenu slibují, jeho čistou formu nabízí v prášku či tabletách. Jeví se to jako zcela logický krok, ovšem opak je pravdou. Věc se má totiž tak, že tělo kolagen v takovém stavu nevyužije, ale vyloučí jej spolu s močí. Proč se tomu tak děje?

Kolagen v těle vzniká podporou aminokyselin. Ty jsou pro tělo také daleko více vstřebatelné. Tyto poznatky proměnila slovenská značka Ave Natura v poměrně revoluční drinky, které tyto aminokyseliny obsahují a dokáží daleko lépe stimulovat tvorbu kolagenu v těle.

Nic se nemá přehánět

Jak už to tak v životě bývá, i tady platí, že všeho moc škodí. Kolagen je pouze doplňkem stravy, nikoliv její náhradou. Měl by tedy doplnit pestrý a vyvážený jídelníček. Před jeho nasazením také doporučujeme jeho konzumaci případně konzultovat s lékařem, kolagenové přípravky nejsou vhodné pro děti, těhotné a kojící ženy.

Přečtěte si také:

Když už vás obyčejná káva nebaví