třídění odpadu

Jak na správné třídění odpadu?

Planeta B neexistuje, to víme všichni, a proto je obzvlášť důležité, aby každý dělal alespoň tak jednoduché kroky, jako je recyklace. Vyznáte se v tom, kam který odpad patří? Jak na správné třídění odpadu?

Odpad je ideální třídit už doma. Můžete použít více odpadkových košů nebo využít nějaké pytle, tašky či krabice. Ideální a základní třízení je na papír, plast a smíšený. Pravidla pro konkrétní třízení si nastavují kraje i obce svá vlastní. V praxi to znamená, že někde vyhodíte nápojové kartony do plastů a jinde do papíru, nebo dokonce do samostatných kontejnerů. Všechny tyto informace vždy naleznete na konkrétním kontejneru, do kterého odpad házíte. I když správně třídíte materiály, nezapomeňte, že například špinavé obaly od jídla do třízeného odpadu nepatří, ať jsou z jakéhokoliv materiálu.

Mohlo by vás také zajímat: Kouzelné dřívko: Palo Santo.

Obecná pravidla recyklace

Kromě správného odlišení materiálů byste neměli zapomínat, že odpady, které takto třídíme, by neměly být mastné či jinak znečištěné nebo dokonce obsahovat kusy jídla. Také se snažte co nejvíce minimalizovat objem odpadků, to znamená, že pře vyhozením danou věc sešlápněte nebo rozložte.

Plasty do žlutého

Plasty patří do žlutého kontejneru, konkrétně zde můžete vyhodit všechny fólie, PET láhve, kelímky od mléčných výrobků, obaly, sáčky nebo krabice od džusů.

Přečtěte si také: SPRÁVNÁ MATRACE VÁM ZLEPŠÍ SPÁNEK I CELÝ ŽIVOT

Pozor na použité kapesníky!

Všechny časopisy, sešity, krabice, plata od vajec a lepenky vyhazujte do modrých kontejnerů. Znečištěný papír či použité ubrousky a kapesníky ale z třízení vynechte. Nepatří sem z hygienických důvodů. Častou chybou je, že lidé do modrých kontejnerů vyhazují také kelímky od kávy. Ty jsou ale většinou potažené chemickou vrstvou, která do papíru rozhodně nepatří.